Sukcesy Ewelinki ! Siedzenie…

Ewelinka nauczyła się siedzieć  w pozycji w literę „W”  !!!  

BRAWO !!! Nasza dzielna córeczka !!!

Siad w literę „W” to sytuacja, w której dziecko siedzi na podłodze z nóżkami ugiętymi w kolankach a stawami biodrowymi zrotowanymi do wewnątrz. Tak ustawione nóżki wyglądają jak litera „W’.

Ćwiczyliśmy tę pozycję systematycznie przez ostatnie pół roku. Codziennie po ćwiczeniach vojty ustawiałam Ewelinkę na stole do ćwiczeń przed lustrem w siadzie z podporem. Ewelinka polubiła te ćwiczenia, wykazywała zainteresowanie nowymi możliwościami ruchowymi. Początkowo musiałam ją trzymać, jak tylko puściłam to Ewelinka leciała w przód. W sytuacji, gdy stopy wystawały poza stół Ewelina lepiej się trzymała. Potem próbowałam ją puszczać a ona samodzielnie starała się utrzymać równowagę.

Gdy nauczyła się siedzieć na stole to zaczęłyśmy ćwiczyć na dywanie. Oczywiście najpierw Ewelinka buntowała się. Trzeba było ją zachęcać i szukać motywacji ćwiczeń tej pozycji. Zdecydowanie lepiej zachowuje się na stole przed lustrem. Obecnie na dywanie jest spięta ale już utrzymuje równowagę, nie przewraca się oraz umie wyprostować plecy.

 

 

 

 

 

Tata Ewelinki wieczorem ćwiczył z nią ten siad na łóżku. Nazwaliśmy to „figlami”. Ewelinka wykazywała ogromną radość kiedy mogła „pofiglować” z rodzicami na łóżku przed nocnym spaniem. I tak jest do teraz. Dodam, że taka zabawa daje jej wiele rozluźnienia. Jest szczęśliwa jak nigdy. Oczywiście fika do przodu ale cieszy się z tego i robi to specjalnie.

W końcu Ewelinka nauczyła się siedzieć w pozycji w literę „W”. Siedząc na kolanach  w podporze, potrafi wyprostować plecy i chwilę utrzymać się bez podporu 🙂 Teraz trzeba będzie nauczyć Ewelinkę bawić się zabawkami w tym siadzie.

Ponadto Ewelinka po raz pierwszy kąpała się w wannie bez pomocy dorosłej osoby. Właśnie w tym siadzie. Mało tego, zaczyna odrywać ręce od podporu i chlapać wodą.

Duma, nas Rodziców rozpiera. Ja jako mama dziecka niepełnosprawnego i w ogóle jako mama jestem ogromnie szczęśliwa z postępów swojej córeczki. Czekałam na ten dzień, w którym Ewelinka będzie samodzielnie siedzieć. Doczekałam się. Jestem bardzo zadowolona. Marzyłam o tym, aby mogła sama siedzieć w wodzie i już nie mogę doczekać się wakacji, gdy będziemy razem siedzieć w baseniku i chlapać się wodą 🙂

Mówiąc o samodzielnym siadzie mam na myśli to, że Ewelinka jest w stanie siedzieć w ustawionej pozycji i nie przewraca się. Kontroluje swoje ciało i utrzymuje równowagę. Nie można tego porównywać do siadu zdrowego dziecka ! Nowa umiejętność Ewelinki pozwala jej na lepsze poznanie świata a mi na to, że nie muszę już jej trzymać w zabawach na dywanie. Mogę spokojnie ją zostawić, wyjść do innego pokoju i nie martwić się, że zrobi sobie krzywdę przewracając się. Oczywiście tę umiejętność jeszcze trzeba w dalszym ciągu doskonalić aby była w pełni wykorzystywana do zabawy.

2 myśli na temat “Sukcesy Ewelinki ! Siedzenie…”

  1. Oglądałam wszystkie filmiki gdy Emilka siedzi, bardzo wzruszające jak ona z ochotą ćwiczy. Powodzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *