Zagórze – botulina po raz pierwszy

We czwartek 6 października Ewelinka wraz z rodzicami pojechała do Zagórza koło Warszawy. Tam została przyjęta na Pododdział Dzienny Rehabilitacji Wieku Rozwojowego.

zagorzeOśrodek w Zagórzu prowadzi min. leczenie preparatami toksyny botulinowej nadmiernej aktywności mięśni (spastyczności). Leczenie obejmuje zarówno spastyczność kończyn dolnych, górnych jak i mięśnie tułowia. Zabiegi wykonywane są z zastosowaniem nowoczesnych metod lokalizacji mięśni (elektrostymulacja, ultrasonografia). Ponadto ośrodek oferuje diagnostykę zaburzeń chodu w swoim Laboratorium Analizy Ruchu, dopasowanie zaopatrzenia ortopedycznego oraz planowanie rehabilitacji.

Celem jednodniowego pobytu było podanie po raz pierwszy toksyny botulinowej w ciało Ewelinki.

Iniekcje domięśniowe botuliną A lub B są jedną z metod farmakologicznego leczenia miejscowego i pozwalają  na zmniejszenie spastyczności w wybranych grupach mięśniowych.

Botulinę produkują bakterie beztlenowe Clostridium botulinum. Jest toksyną, która blokuje wydzielanie acetylocholiny (jednego z neuroprzekaźników) w synapsach między nerwem a mięśniem. Podanie jej w odpowiednie miejsce powoduje „wyłączenie” skurczów w tej części mięśnia, za którą był odpowiedzialny dany nerw.

Botulina A jest powszechniejsza (jej komercyjne nazwy to: Botox, Xeomin, Dysport), jednak stosuje się również botulinę B (pod nazwą handlową Neurobloc). Badania wskazują, że działanie lecznicze botuliny A jest dłuższe niż botuliny B, rhizotomii i podawanego dostawowo baclofenu.

Efekty terapii botulinowej zaczynają być odczuwalne po 24-72h osiągając swój szczyt w 2-6 tygodniu po aplikacji. Średni całkowity okres działania trwa od 2-6 miesięcy, w tym najczęściej 3miesiące.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *