Pendolino do Warszawy – podróż z dzieckiem niepełnosprawnym

We czwartek 26 stycznia Ewelina wraz z mamą po raz kolejny pojechała do Warszawy. Celem podróży była oczywiście rehabilitacja. Ewelinka miała terapię Vojty u Pani Asi Surowińskiej w Manus Medica i terapię integracji sensorycznej u Pani Anity. Dlaczego jeździmy z Gdańska do Warszawy? Odpowiedź jest prosta. Pani Asia jest profesjonalna w swoim zawodzie, zna się na rzeczy i jest genialnym nauczycielem Vojty. Za każdym razem uczy mnie nowych pozycji, które później ćwiczę z Ewelinką w domu trzy razy dziennie 🙂

Nawiązując do tytułu wpisu chciałabym jeszcze napisać kilka słów na temat środków komunikacji, którymi poruszamy się już jakiś czas. Co prawda większość taboru kolejowego nie jest dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową, zwłaszcza poruszających się na wózkach, ale w przypadku pociągu Pendolino wszystko jest dostosowane do niepełnosprawności. W jednym z wagonów – 13 – jest możliwość wykupienia dwóch miejsc dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózku. W korytarzu jest wejście do toalety , która również jest dostosowana dla osób niepełnosprawnych.

Tym razem skorzystałyśmy z tego rozwiązania i było bardzo pozytywnie. Wykupiłyśmy miejsca, które są przydzielone w Warsie, tak więc jest dużo przestrzeni i cały czas coś się dzieje. Pasażerowie przychodzą, zamawiają jedzenie itd., nie jest nudno dla dziecka, które cały czas musi coś obserwować.

Obsługa pociągu do tej pory była bardzo miła i życzliwa. Na peronie w Warszawie kierownik pociągu uruchomił specjalną windę – platformę służącą do wyprowadzenia wózka inwalidzkiego. Trochę czasu to zajęło ale fajnie wiedzieć na przyszłość, że jest taka możliwość. Mało tego, kierownik poinformował mnie, że jeśli jechałabym pociągiem intercity ale nie Pendolino, to można wcześniej zgłosić, że jest potrzeba miejsca dla osoby niepełnosprawnej i oni powinni zorganizować takie miejsce. Nie wiem czy to jest prawda ale jak kiedyś z tego skorzystam to na pewno dam znać.

Jeśli oczekuje się pomocy od obsługi pociągu, np aby uruchomić platformę, to należy zgłosić zamiar przejazdu, z wyprzedzeniem co najmniej 48-godzinnym. Można to zrobić, dzwoniąc na infolinię PKP Intercity pod numer 19 757 lub pisząc na adres e-mail: ICPOMOCNADLON@INTERCITY.PL.

Pociąg Pendolino z Gdańska do Warszawy jedzie trzy godziny.

Lubimy podróżować i Warszawa jest już nam bardzo bliska. Zwłaszcza, że ceny biletów w naszym przypadku są bardzo niskie. Normalnie cena biletu na podróż Pendolino z Gdańska do Warszawy wynosi ok. 150 zł. Jednakże my mamy dużą zniżkę – 78 % ulgi (na trasie z miejsca zamieszkania do ośrodka rehabilitacyjno-wychowawczego). Wówczas płacę ok 66 zł. A jeśli jeszcze wykupię bilet miesiąc wcześniej to płacę ok.22 zł. Super, prawda:))) Należy jeszcze pamiętać o tym aby posiadać przy sobie zaświadczenie o niepełnosprawności dziecka i zaświadczenie z ośrodka, do którego się zmierza w celach rehabilitacyjnych i oczywiście mieć ważny bilet.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *