Podsumowanie roku 2015

Podsumowując rok 2015 należy zacząć od tego, że Ewelinka systematycznie uczestniczyła w rehabilitacji ruchowej prowadzonej w domu i poza nim, na turnusach rehabilitacyjnych.

Wszystkie turnusy były refundowane przez NFZ:

* Szpital Powiatowy im. Jana Pawła II w Bartoszycach, Oddział Rehabilitacji Dziecięcej i Terapii Matki (5 razy)

* Ośrodek Rehabilitacyjny Dla Dzieci Poznań – Kiekrz (1 raz)

* OPUS II Ośrodek Rehabilitacji Dzieci i Dorosłych w Grudziądzu (1 raz)

* Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie, Dzierżążno – Oddział Rehabilitacji Dziecięcej z P/O Neurologicznym (1 raz)

W wyniku intensywnej terapii Ewelinka poczyniła postępy w rozwoju psychomotorycznym. Według opinii psychologicznej wydanej przez specjalistę Ośrodka Rehabilitacyjnego Dla Dzieci w Kiekrzu, Ewelina mając rok i 3 miesiące wykazywała następujące cechy:

  1. Motoryka duża – rozwój na poziomie 7 miesiąca życia

Ewelinka nie siedzi samodzielnie, nie podtrzymywana utrzymuje przez chwilę równowagę, przemieszcza się za pomocą ruchów całego ciała.

  1. Manipulacja i percepcja – rozwój na poziomie 8 miesiąca życia

Potrafi trzymać po jednej zabawce w każdej ręce, nie przekłada zabawki z ręki do ręki. Prowadzi zabawki do ust. Małe przedmioty chwyta bez udziału kciuka. Uderza dwoma kostkami o siebie. Odwraca się w kierunku dźwięku czy w kierunku głosu, który ją woła. Śledzi przedmiot w ruchu. Z uwagą obserwuje co dzieje się w otoczeniu.

  1. Komunikacja – rozwój na poziomie 8 miesiąca życia

Śpiewnie gaworzy, wymawia niewiele sylab pojedyńczych. Swoje pragnienia wyraża płaczem lub nawoływaniem „eee”, usiłuje naśladować pewne dźwięki.

  1. Rozwój społeczny – rozwój na poziomie 8 miesiąca życia

Ewelinka jest pogodna. Odróżnia twarze osób obcych od znanych. Nie robi „pa pa”. Powtarza czynność, która wywołuje śmiech, reaguje na zakaz poprzez chwilowe przerwanie czynności, bawi sie w „a ku-ku”.

Ponadto u Eweliny zmniejszyło się napięcie mięśniowe obręczy barkowej, poprawiła się sprawność manualna i spostrzegawczość, ma lepszy kontakt z otoczeniem.

 

2 myśli na temat “Podsumowanie roku 2015”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *