Pierwszy rok przedszkola już za nami

W piątek 30 czerwca 2017 roku Ewelinka po raz ostatni uczestniczyła w zajęciach przedszkolnych w Przedszkolu nr 77 w Gdańsku. Zakończył się rok szkolny 2016/2017 i następne zajęcia dopiero we wrześniu.

Podsumowując jej pobyt w placówce można z dumą powiedzieć, ze to był wspaniały pomysł aby Ewelinka mogła uczestniczyć w grupie przedszkolnej wśród innych dzieci. Owszem, to specjalne przedszkole dla dzieci z dużymi problemami ale Ewelinka poradziła sobie w nim świetnie. Była wzorowym przedszkolakiem, lubianym przez wszystkie Panie i dzieci. Codziennie Ewelinka witała mnie uśmiechem na twarzy i mega wielką radością w momencie zakończenia dziennych zajęć w przedszkolu. To było cudowne uczucie.

Ewelinka obecnie ma 3 lata. Jest pogodną dziewczynką, często uśmiechniętą zwłaszcza w towarzystwie znanych jej osób, tj. rodzina, kuzynki. Córka wstaje wcześnie rano i rozpoczyna pierwsze ćwiczenia. Pomimo tego wysiłku jest promykiem Słońca, który rozświetla każdy dzień. Ewelinka z mamą spędza bardzo dużo czasu, razem głównie ćwiczą, uczą się nowych umiejętności ale także spacerują i bawią się. Ewelinka bardzo lubi słuchać muzyki, oglądać teledyski, tańczyć trzymana na rękach lub na nogach. Bardzo szybko rozpoznaje usłyszane utwory muzyczne. Najlepiej wchodzi jej do ucha muzyka disco polo i przy niej lubi szaleć najczęściej z tatą. Ponadto Ewelinka lubi „czytać” gazety, tzn. przeglądać je, przewracać strony, szukać w nich określonych ilustracji. Dodatkowo lubi wybierać różne zabawki z pudełka i przekładać je w inne miejsce, najczęściej wyrzucać na podłogę. Pomimo uszkodzeń mózgu i ogromnych ograniczeń ruchowych Ewelinka bardzo stara się tak jak potrafi być „normalnym” dzieckiem. Wymaga stałej opieki bo samodzielnie nie jest w stanie nic zrobić ale pomimo tego jest ciekawa świata, ma duży potencjał by pracować nad sobą i ćwiczyć swoje ciało i mózg.

Należy też pamiętać, że na rozwój Ewelinki wpływa bardzo wiele różnych  czynników. To jest przede wszystkim rehabilitacja metodą Vojty i dla tej metody wielki szacunek. Ponadto to rehabilitacja NDT Bobath i ćwiczenia ruchowe ogólnorozwojowe. To terapie: neurologopedyczna i metoda krakowska. To codzienne i systematyczne ćwiczenia mowy w domu i na zajęciach. To wiele innych rozwijających zajęć, takich jak: hipoterapia, terapia w wodzie, masaże ciała, trening Johansena. To codzienna praca wielu terapeutów z przedszkola i innych ośrodków oraz prywatnych gabinetów. To bardzo ciężka praca Rodziców Mamy i Taty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *