Grudziądz – turnus rehabilitacyjny 6

W okresie od 20 lutego do 3 marca 2017 roku Ewelinka wraz z mamą przebywała na turnusie rehabilitacyjnym w ośrodku OPUS II w Grudziądzu. Po raz szósty spotkała się ze swoimi terapeutami rehabilitacji ruchowej i poznawczej.

Uczestniczyła w terapii psychologicznej,

pedagogicznej,

logopedycznej, manualnej

 

 

 

 

oraz w terapii ruchowej metodą NDT Bobath i ogólnorozwojową

 

a także miała masaż całego ciała.

Dodatkowo Ewelinka ćwiczona była Vojtą trzy razy dziennie przez swoją mamę 🙂

Popołudniami jeździła na hipoterapię do Fletnowa koło Grudziądza.

Pobyt dwutygodniowy w ośrodku okazał się bardzo intensywny i owocny. Ewelinka dzielnie radziła sobie na zajęciach, nie płakała, była zainteresowana ćwiczeniami, współpracowała z terapeutami. Po raz pierwszy została upięta w specjalną uprząż tzw. „pająk” i samodzielnie stała na własnych nogach.

 

Ewelinka miała dużo ćwiczeń w pozycji pionowej, uczyła się stawiać kroki w ortezach, dociskać stopy do podłoża, uczyła się wstawać i siadać. Chętniej niż ostatnio bawiła się w pozycji stojącej, wystarczyła dobra motywacja, np. turlanie dużej piłki, zabawy klockami.

 

W wolnym czasie (a tego czasu było bardzo mało) Ewelinka przeglądała książeczki, słuchała Johansena i metody krakowskiej a także korzystała z laptopa :)))

Warunki mieszkaniowe takie same jak ostatnio. Mieszkałyśmy same w jednym pokoju, w drugim były inne dwie mamy ze swoimi dziećmi. Miałyśmy dostęp do lodówki, mikrofalówki, czajnika i łazienki. Dla nas wystarczy 🙂 Po zmianach grudniowych ubiegłego roku rodzice z dziećmi mają także do dyspozycji świetlicę, w której można jeść i bawić się.

Pobyt na turnusie rehabilitacyjnym daje możliwość poznania wielu matek z niepełnosprawnymi dziećmi. Dostarcza ogrom informacji niezbędnych do codziennego funkcjonowania z chorym dzieckiem, informacji nt. metod rehabilitacji, zaopatrzenia ortopedycznego, różnych sprzętów, uzyskania dofinansowania itd. Każda historia chorego dziecka jest indywidualna. Każdy przypadek jest inny. Każdy rodzic ma swoje doświadczenia, z którymi często się dzieli. Losy i dramaty ludzi są czasami smutne a czasami wesołe, jednakże każdy chory musi ćwiczyć. Musi codziennie i systematycznie rehabilitować się. Nie można o tym zapominać.

Następny planowany turnus będzie w marcu tego roku. Pozdrawiamy:)))

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *