Vojta u Ewelinki

Ewelinka dopiero od jedenastego miesiąca życia jest rehabilitowana metodą Vojty.

Jej pierwszą terapeutką była Pani Aneta Orłowska z Oddziału Rehabilitacji Dziecka i Terapii Matki z Bartoszyc. Współpraca trwała ponad rok.

https://medinfo.pl/aneta-orlowska,229459

Drugą i obecną terapeutką jest Pani Joanna Surowińska z Manus Medica z Warszawy. Współpraca zaczęła się w marcu 2016 roku i trwa nadal.

http://www.manusmedica.pl/index.php/kontakt.html

Rehabilitacja metodą Vojty polega na ustawieniu dziecka w konkretnej pozycji. Poprzez uciśnięcie odpowiedniego punktu na ciele dziecka (tzw. strefy), prowokujemy określoną reakcję na ciele dziecka (widoczną dla rodzica). Te reakcje powodują powstawanie połączeń w mózgu, które umożliwiają dziecku osiąganie kolejnych kroków w jego rozwoju (przekręcanie, siadanie, wstawanie, itd.).

 
Ćwiczenia powtarza się 4 x dziennie, każda sesja ok 10-15 minut (Ewelinka obecnie jest ćwiczona 3 x dziennie po 30 minut ).
Pobudza to prawidłową aktywność dziecka w ciągu całego dnia, a także pozytywnie wpływa na prawidłowy rytm spania, jedzenia i wypróżniania się. Ćwiczenia są indywidualnie dostosowywane do potrzeb każdego dziecka, jego stanu zdrowia i mają na celu osiągnięcie konkretnego, wymiernego efektu. Rodzice często boją się, bo dzieci przy tych ćwiczeniach potrafią płakać. TO NIE BOLI. Dzieci płaczą, bo nie lubią być zblokowane, płaczą, bo jest im ciężko ćwiczyć.

Ćwiczenia wykonuje się z dzieckiem na stole.

Sala do ćwiczeń Vojty w Oddziale Rehabilitacji Dziecka i Terapii Matki w Bartoszycach
Stół do ćwiczeń Vojty w ośrodku Opus II w Grudziądzu

Ewelinka ćwiczy z mamą w swoim pokoju na stole, który wykonał jej tata 🙂